altairicar

Just another WordPress.com site

Editia a XXIV-a, TURNAMENTELE DE PASTE…9 APRILIE 2017

Lasă un comentariu »

Lunarul ,,Leonardo la Chișinău” pe sfârșite, cel puțin ediția I, 2017…

Stimați colegi, profesori ICARieni, părinți, elevi, bună ziua.

Reiterez aspectele care sunt foarte importante pentru perioada premergătoare premierii elevilor cu performanță la Lunarul ,,Leonardo la Chișinău”.
1. Am avut 1622 de elevi participanți.
2. Au fost antrenați 75 de profesori, 15 Parteneri: Asociația Obștească ,,ICAR”,
Muzeul de Arte al Moldovei, Universitatea de Stat din Tiraspol, Compania Teleradio Moldova, BM ,,B.P.Hasdeu”, LT ,,Elimul Nou”, ,,Waldorf”, LTPR ,,M.Marinciuc”, ,,Academician C.Sibirschi”, IPȘPG ,,Ilie Fulga”, Gas Natural Fenosa Moldova, Victoriabank Moldova, Association Française pour les Enfants Précoces, Franța, Ambasada Republicii Moldova la Paris, Franța, Societatea Matematicienilor din Republica Moldova
3. Au fost identificați 252 de elevi premianți.
4. Premierea va fi la data de 13 aprilie 2017, ora 15.00, Biblioteca Națională a
Republicii Moldova, Strada 31 August 1989 78A, Chișinău 2012, Moldova, vizavi de Teatrul Republican de Păpuși ,,Licurici”.
5. Rugăm să transmiteți invitația la premiere fiecărui copil.

Lista nominală a elevilor invitați la festivitatea de premiere, Lunarul Leonardo la Chișinău, ediția I-a, 2017

Rezultatele concursului de eseuri ,,Leonardo, om al tuturor timpurilor”, ( Gimnaziu)

AE1. Dintiu Cornelia VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 46 I
2. Roşca Diana VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 45 II
3. Ursu Nicoleta VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 41 II
4. Cerneanu Grigore VI-a LT „ Ion Creangă” Pîslaru Svetlana 38 III
5. Marjini Olga VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 35 III
6. Savin Igor VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 22 menţ
7. Darii Ilinca IX-a LT „ Pro Succes” Motricală Liudmila 26 menţ
8. Rodideal Ion VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 29 menţ
9. Negru Iulia VII_a LT „ Dragoş Vodă” Gubina Svetlana 19
10. Drozdov Adelina IX-a LT „ Pro Succes” Motricală Liudmila 18

Rezultatele concursului de eseuri ,,Leonardo, om al tuturor timpurilor”, ( Liceu)

NP participantului Clasa Instituţia Profesor Total puncte Locul
11. Popa Ana- Anastasia X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
12. Costin Mihaela X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
13. Patraşcu Vlada X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
14. Puţintică Valeria XII-a LT „ Principesa N. Dadiani” Pîslaru Svetlana 49 I
15. Hanganu Marcus XI_a LT „ Gh. Asachi” Pîrţac Mariana 40 II
16. Simereţchii Vitalina XI_a LT „ Dragoş Vodă” Simereţchi Margareta 43 II
17. Arhip Nicolae XI-a LT „ Gheorghe Asachi” Pîrţac Mariana 41 II
18. Baidauz Cătălin XI_a LT „ Gheorghe Asachi” Pîrţac Mariana 39 III
19. Laşcu Diana X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 32 menţ
20. Bărlădeanu Victoria XI-a LT „ Dragoş Vodă” Simereţchi Margareta 33 menţ
21. Popescu Cristian X-a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 23 mentiune

AMF Rezultatele concursului de comunicări Numerele Fibonaci”, ( Liceu)

Locul I : Chirilov Maxim, clasa a X-a, IPLT ,,Principesa Natalia Dadiani”
LoculII : Mihailov Constantin, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Dudonu Valeria, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Locul III: Repețchi Vanesa, clasa a X-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Trofimov Cristian, clasa a VII-a, LT ,,Gh.Asachi”
Cerneanu Grigore, clasa a VI-a, LT ,,I.Creangă”

CFM Rezultatele concursului ,,Foaie matematică. In memoriam Vasile Suceveanu”, ediția a III-a
CLASA I
Locul I
1. Chilaru Vladimir, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
Locul II
1. Cojocari Andreea, ȘPCI „Prometeu-Junior”
2. Beșelea Paula
Locul III
1. Butarciuc Dragoș, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
2. Botnari Ionela-Mirela, Școala primară nr.82
3. Glavațchi Gheorghe, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
4. Bîzcu Cristian
Mențiune
1. Chetruș Beatris, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Guțu Alexandru
3. Iabanji Adriana, IPLT „Mircea Eliade”
4. Alexei Nicolae
5. Sărătură Lucian, ȘPCI „Prometeu-Junior”
6. Tudosan Felicia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Negrei Bogdan, IPLT „Ginta Latină”
8. Nedelea Alexandrina, LT „Mihail Kogălniceanu”
9. Braga Nicoleta
10. Francu Andeea, IPLT „Ștefan cel Mare”
11. Leahu Bogdan, LT „Ion Creangă”
12. Chirilov Sabrina, IPLT „Ștefan cel Mare”
13. Rusu Daria, IPLT „Ștefan cel Mare”
14. Bercu Daniela, IPLT „Ștefan cel Mare”
15. Dabija David
16. Moșenet Dorin, LT „Academia copiilor”
17. Rusu Delia, IPLT „Ștefan cel Mare”
18. Morari Dumitru, LT „Mihai Eminescu”

CLASA a II-a
Locul I
1. Gurghiș Cătălina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul II
1. Lazarev Loredana, IP Școala Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
2. Tcaciuc Dumitru, LT „I.Costin”
Locul III
1. Lazarev Nicoleta, IP Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
2. Bolgari Sava, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Topală Mariana, ȘPCI „Prometeu-Junior”
Mențiune
1. Ursachi Patricia, LT „Dante Alighieri”
2. Ciorbă Lia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Moraru Alexandra, LT „Gheorghe Asachi”
4. Ursachi Beatrice, LT „Dante Alighieri”
5. Ciorbă Ionuț, LT „Ion Creangă”
6. Grosu Cătălina, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Manole Bogdan, LT „Dante Alighiere”
8. Secrieru Bogdan, ȘPCI „Prometeu-Junior”
9. Bolea Sofia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
10. Dron Ruxanda, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
11. Moglan Deea, IPLT „Hyperion”
12. Formuzati Renata, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
13. Șofranschi Sofia, LT „Dante Alighieri”
14. Moțpan Liviu
15. Angheluță Damian, ȘPCI „Prometeu-Junior”
16. Axentiev Maria, IPLT „Mihai Viteazul”
17. Bîtcă Emilia, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
18. Cherdevară Dragoș, Școala primară „Antonin Ursu”
19. Guțu Ana-Maria, Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu Pas”
20. Palade Luca, LT „Gheorghe Asachi”
21. Toma Maxim, IPLT „Onisifor Ghibu”
22. Șendrea Roberto, LT „Iulia Hasdeu”
23. Tanase Andrei, IPLT „Mihai Viteazul”

CLASA a III-a
Locul I
1. Lungu Alexandru, Școala Primară nr.83 „Grigore Vieru”
Locul II
1. Snegur-Madan Mihai, LT „Dante AlighierI”
2. Alexei Mădălina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Banaga Ovidiu, ȘPCI „Prometeu-Junior”
2. Siviroveanu Alexandru, IPLT „Mihai Viteazul”
3. Barbuța Robert, LT „Miquel de Cervantes Saavedra”
4. Roșca Victoria, IPLT „Mihai Viteazul”
Menţiune
1. Strelciuc Dorin, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Ciobanu Alexandra, LT „Orizont”
3. Cosoi Ioan, ȘPCI „Prometeu-Junior”
4. Darii Amelia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
5. Slobodaniuc Vlad, LTPA „Mihail Berezovschi”
6. Mardari Matei-Andrei, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Kleinknecht Dorin, IPLT „Mihai Viteazul”
8. Russu Dariana, LT „Orizont”
9. Beleuță Amelia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
10. Cerlat Marius, IP Școala Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
11. Rotaru Dumitru, IPLT „Mihai Viteazul”
12. Grigorean Cătălin, IPLT „Mihai Viteazul”
13. Garștea Irina, IPLT „Mihai Viteazul”
14. Scutelnic Vitalina, IPLT „Mihai Viteazul”
15. Gherța Grigore, LT „Mihail Sadoveanu”
16. Blănuță Bianca, IPLT „Liviu Deleanu”
17. Codreanu Ștefan, IPLT „Mihai Viteazul”
18. Secrii Anastasia, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a IV-a
Locul I
1. Mogoreanu Crina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul II
1. Diaconu Ruxanda, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Russu Dumitru, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Nedelea Călin, LT „Mihail Kogălniceanu”
2. Bădărău Roland, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Budeci Laura, ȘPCI „Prometeu-Junior”
Mențiune
1. Filat Bianca, IPLT „Ștefan cel Mare”
2. Vîlcu-Bajurean Andrei, LT „Ion Creangă”
3. Croitoru Artemie, IPLT „Mihai Viteazul”
4. Borș Constantin, ȘPCI „Prometeu-Junior”
5. Codreanu Daniel, IPLT „Mihai Viteazul”
6. Arion Felicia, IPLT „Mihai Viteazul”
7. Berzan Alexandru, IPLT „Mihai Viteazul”
8. Barbaroș David, ȘPCI „Prometeu-Junior”
9. Eriomenco Marius, Școala primară nr.83 „Grigore Vieru”
10. Gheorghiță Elena, LT „Ion Creangă”
11. Lavric Patricia, IPLT „Mihai Viteazul”
12. Iasinschi Andreea, IPLT „Ștefan cel Mare”
13. Chetruș Casandra, IPLT „Mihai Viteazul”
14. Calancea Leonardo, ȘPCI „Prometeu-Junior”
15. Balan Ionela, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a V-a
Locul I
1. Degteari Timur, LT „Dimitrie Cantemir”
Locul II
1. Boldurescu Alexandru, LT „Mihail Kogălniceanu”
2. Jechiu Leonard
3. Eșanu Mihail, LT „Orizont”
Locul III
1. Efros Bogdan, LCI „Prometeu-Prim”
2. Beznic Dan, IPLT „Mircea Eliade”
3. Nicula Rebeca, IPLT „Mihai Viteazul”
4. Darii Paula, LT „Orizont”
Menţiune
1. Barbu Taisia, Liceul „Litterarum”
2. Ostrov Alina, LT „Orizont”
3. Florea David, LT „Dante Alighieri”
4. Baerle Adrian, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
5. Cojocari Cosmin, LT ,, Dante Alighieri”
6. Seicaș Arina, IPLT „Mihai Viteazul”
7. Stîncă Alex

CLASA a VI-a
Locul I
1. Izbaș Ana-Maria, LT „Gheorghe Asachi”
2. Calac Arina, IPLT „Mircea Eliade”
3. Vorona Victor, LT „Mihail Kogălniceanu”
4. Vlas Arsenie, IPLT „Mircea Eliade”
5. Barburoș Maria, LT „Nicolae Iorga”
6. Munteanu Mirela, LT „Nicolae Iorga”
7. Botezat Cătălin, LT „Orizont”
8. Paiu Victor, LT „Prometeu-Prim”

Locul II
1. Ploteanu Augustin
2. Țurcan Cristian, LT „Gheorghe Asachi”
Locul III
1. Bujor Alexandru, IPLT „Mircea Eliade”
2. Rusica Ștefan, LCI „Prometeu-Prim”
3. Cerneanu Grigore, LT „Ion Creangă”
4. Veveriță Ion
5. Ozun Ion, IPLT „Spiru Haret”
Menţiune
1. Rotari Adriana, LT „Nicolae Iorga”
2. Aluchi Nicoleta, IPLT „Mircea Eliade”
3. Bahov Dragoș, LT „Nicolae Iorga”
4. Goian Mădălina, IPLT „Mircea Eliade”
5. Ghedeon Mihaela, IPLT „Traian”
6. Bahov Viorica, LT „Nicolae Iorga”
7. Luca Victor, LT „Ion Creangă”
8. Andrei Alexandru, IPLT „Mircea Eliade”
9. Miricinschi Gabriel, LT „Ion Creangă”

CLASA a VII-a
Locul I
1. Griza Mădălina, IPLT „Mircea Eliade”
2. Mehryar-Rad Roxana, LT „Prometeu-Prim”
3. Purice Victor, LT „Gaudeamus”
Locul II
1. Botnari Daniel, LT „Gaudeamus”
2. Ghereg Nichita, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42
2. Tropin Cătălin, IPLT „Mircea Eliade”
Menţiune
1. Mocreac Valerian, LT „Gaudeamus”
2. Diaconu Cristian, IPLT „Mihai Viteazul”
3. Patlatîi Adelina, LT „Ion Creangă”
4. Țurcan Dan, LT „Ion Creangă”

CLASA a VIII-a
Locul I
1. Pascaru Adelin, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Mîrza Cristina, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
Locul II
1. Zmeu Mihai, IPLT „Alexandru cel Bun”
2. Stici Pavel, IPLT „Ștefan cel Mare”
Locul III
1. Caisîn Ivan, LT „Orizont”
2. Gorgos Ailin, LCI „Prometeu-Prim”
3. Țoncu Olimpiada, LT Sireț

Menţiune
1. Melnic Anastasia, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
2. Casian Oxana, IPLT „Mircea Eliade”
3. Erhan Dorin, LT „Ion Creangă”
4. Cicala Anastasia, LT „Ion Creangă”
5. Terenti Mihai, LT „Mihai Eminescu”
6. Calcăi Andreea, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a IX-a
Locul I
1. Babin Claudiu, IPLT „Mircea Eliade”
Locul II
1. Moraru Felicia, LT „Orizont”
Locul III
1. Rarenco Andrei, IPLT „Mircea Eliade”
2. Beleuță Teodor, LT „Prometeu-Prim”
Menţiune
1. Bezrucico Anastasia, LT „Mihai Eminescu”
2. Zota Victor, LTPA „Mihail Berezovschi”
3. Guțu Anastasia, IPLT „Ștefan cel Mare”
4. Daguța Victoria, IPLT „Ștefan cel Mare”
5. Cojușneanu Daniela, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a X-a
Locul II
1. Belevțova Anastasia, LT „Mihail Sadoveanu”
Locul III
1. Chirilov Maxim, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”

CLASA a XI-a
Locul II
1. Ignatov Ecaterina, IPLT „Mircea Eliade”
Locul III
1. Țîju Camelia, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
Menţiune
1. Rusu Grigore, LT „Ion Creangă”
2. Dubceac Andrian, LTPA „Mihail Berezovschi”

Rezultatele Concursului ,,Henri Coandă”, Iași, România
Locul I
1. Nedelea Călin, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a IV-a
2. Cerneanu Grigore, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, clasa a VI-a
Locul II
1. Vorona Victor, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VI-a
Locul III
1. Diaconu Ruxanda, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
2. Bezniuc Dan, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
3. Botnari Daniel, Liceul Teoretic „Gaudeamus”, clasa a VII-a
Mențiuni
1. Filat Bianca, IP Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare”, clasa a IV-a
2. Mogorean Crina, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
3. Bahov Dragoș, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
4. Izbaș Ana-Maria, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, clasa a VI
5. Florea David, Liceul Teoretic „Dante Alighiere”, clasa a V-a
6. Barbu Taisia, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
7. Babuc Constantin, Liceul Teoretic „George Meniuc”, clasa a V-a
8. Grecu Erica, IP Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, clasa a V-a
9. Bahov Viorica, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
10. Popov Bianca, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
11. Bodrug Adrian, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
12. Pavel Radu, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
13. Stîncă Alexandru, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
14. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42, clasa a VII-a
15. Frija Marius, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
16. Ghereg Nichita, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
17. Telescu Marcel, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
18. Diaconu Cristian, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
Participare
1. Terenti Afanasie, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
2. Ozun Ion, IP Liceul Teoretic „Spiru Haret”, clasa a VII-a

Rezultatele atelierului de pictură
I : 1. Beschieri Iulia
2. Cerneanu Grigore
II: 3. Moroz Natalia
4. Șaitan Diana
5. Bumbu Mihaela
6. Șușu Victor
7. Rusu Ina
8. Bujor Alexandru
9. Stati Mădălina-Laura
10. Șehovțova Anastasia

Sesiunea de comunicări ,,Pe urmele lui Leonardo”

Cristina Braga, clasa a X-a, LT ”Elimul Nou” – 95 p. (locul I)
Marin Culea, clasa a VI-a, LT ” Gh. Aachi”- 100 p. (locul I)
Peev Iana, clasa a X-a, LT ”Elimul Nou” – 93 p. (locul II)
Caramalac Maura, cl. a IX-a, LT ”Prometeu-Prim” – 80 p. (locul III)

Sesiunea de comunicări :

1. Locul I, diplomă și medalie de aur : Chirilov Maxim, clasa a X-a, IPLT ,,Principesa
Natalia Dadiani”
Locul II, diplomă și medalie de argint : Mihailov Constantin, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Dudonu Valeria, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Locul III, diplomă și medalie de bronz: Repețchi Vanesa, clasa a X-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Trofimov Cristian, clasa a VII-a, LT ,,Gh.Asachi”
Cerneanu Grigore, clasa a VI-a, LT ,,I.Creangă”

Lista profesorilor, partenerilor implicați în realizarea Lunarului Leonardo la Chișinău, ediția I, 2017
Vă așteptăm la festivitatea de premiere…

1. Donțu Daniela
2. Rusu Elena
3. Popovici-Bujor Violeta
4. Pribega Tatiana
5. Bouroș Elena
6. Sali Larisa
7. Botnari Ina
8. Botnari-Cioban Stela
9. Botnari Ion
10. Miricinschi Maria
11. Miricinschi Ion
12. Gînga Valeriu
13. Dabija Irina
14. Bunduchi Gheorghe
15. Bunduchi Alexandra
16. Moloșniuc Aliona
17. Railean Zinaida
18. Mînzărari Nina
19. Popa Larisa
20. Paireli Aurica
21. Țobor Nina
22. Îzmană Nina
23. Timotin Adriana
24. Groza Aurica
25. Mînzat Aurelia
26. Samson-Ciuntu Violeta
27. Iarmenco Maria
28. Cojocari Nina
29. Țăruș Sanda
30. Prodan Gutiera
31. Fișer Tatiana
32. Motrescu Ludmila
33. Boaghi Veronica
34. Șehovțova Rodica
35. Bogdan Galina
36. Argint-Căldare Lucia
37. Pila Victoria
38. Stratan Eugenia
39. Buruiană Maria
40. Simerețchii Margareta
41. Pîrțac Mariana
42. Fortuna Lidia
43. Botoșan Valeria
44. Macari Pavel
45. Moga Ecaterina
46. Vasilenco Tatiana
47. Lachi Nicolae
48. Banu Alina
49. Marandiuc Magdalena
50. Postica Lucia
51. Bolocan Viorica

Lasă un comentariu »

INVITAȚIE LA EDUCAȚIE…

ICARienii juniori – elevi – , părinți, profesori

interesați pot lua cunoștință de conținutul revistelor Gazeta matematică, nr. 61, ianuarie 2017, 62, februarie 2017, 63, martie 2017, 64, aprilie 2017…Revista de cultură matematică pentru învățămîntul primar vă așteaptă… Reiterez invitația de a vă delecta cu problemele din Kvant și Kvantik… nu văd impedimente care ar fi determinante indiferenței… Vă așteptăm… Fiți curioși, cutezați …

Lasă un comentariu »

Lunarul Leonardo la Chișinău a păit…cu dreptul…

ICARienii la concursul cu participare internațională

Concursul interdisciplinar matematică-fizică-științe „Henri Coandă”

pentru clasele IV-VIII

În perioada 3 martie – 5 martie 2017 un grup de 26 elevi cu interes și aptitudini pentru matematică-fizică-științe din instituțiile de învățământ din municipiul Chișinău și 4 profesori îndrumători/însoțitori: Botnari Ina, profesor Asociației Obșești ICAR, învățătoare la Liceul Teoretic „George Meniuc”, Bouroș Elena, profesor Asociației Obșești ICAR, profesor de matematică la Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Timotin Adriana, profesor Asociației Obșești ICAR, profesor de matematică la IÎ Liceul „Litterarum” și Botnari Ion, profesor Asociației Obșești ICAR, profesor de fizică la IP Centrul de Excelență în Transporturi din Chișinău au participat pentru a doua oară (03.03.2016, ediția a VII-a, 04.032017, ediția a VIII-a) la Concursul interdisciplinar matematică-fizică-științe „Henri Coandă” din Iași, România.

Concursul organizat de Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” din Iași, România cuprins în Calendarul Societății de Științe Matematice, în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețiene 2017 și în Calendarul Asociației Obșești ICAR, Chișinău, Republica Moldova aflat la a VIII-a ediție, a avut ca obiectiv general stimularea potențialului creativ al elevilor prin organizarea unor probe interdisciplinare individuale şi în echipă.

Activitățile s-au desfășurat în cadrul proiectului „Performanța în universul științelor – perspectivă interdisciplinară”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Județean Iaşi, Societatea de Științe Matematice din România – filiala Iaşi, Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iaşi, Colegiul Național Iaşi, Casa de Cultură a Municipiului Iaşi „Mihai Ursachi” și Asociaţia ELPAR Iaşi (Asociaţia elevi-părinţi-profesori de la Colegiul Naţional „Garabet Ibrăileanu”).

Elevii participanți la concurs au dat dovadă de cunoștințe profunde la matematică și fizică, de rezolvări inedite a problemelor de concurs, despre care a menționat și directorul Colegiului Național „Garabet Ibrăileanu” din Iași, prof. Constantin Chirilă. Competiția în acest concurs a avut drept scop stimularea creativității elevilor și motivarea acestora pentru studiul aplicativ al disciplinelor din aria curriculară „Matematică și Științe”. Rezultatele finale i-au evidențiat pe următorii elevi după cum urmează:

Locul I

  1. Nedelea Călin, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a IV-a
  2. Cerneanu Grigore, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, clasa a VI-a

Locul II

  1. Vorona Victor, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VI-a

Locul III

  1. Diaconu Ruxanda, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
  2. Bezniuc Dan, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
  3. Botnari Daniel, Liceul Teoretic „Gaudeamus”, clasa a VII-a

Mențiuni

  1. Filat Bianca, IP Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare”, clasa a IV-a
  2. Mogorean Crina, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
  3. Bahov Dragoș, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
  4. Izbaș Ana-Maria, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, clasa a VI-a
  5. Florea David, Liceul Teoretic „Dante Alighiere”, clasa a V-a
  6. Barbu Taisia, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
  7. Babuc Constantin, Liceul Teoretic „George Meniuc”, clasa a V-a
  8. Grecu Erica, IP Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, clasa a V-a
  9. Bahov Viorica, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
  10. Popov Bianca, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
  11. Bodrug Adrian, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
  12. Pavel Radu, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
  13. Stîncă Alexandru, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
  14. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42, clasa a VII-a
  15. Frija Marius, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
  16. Ghereg Nichita, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
  17. Telescu Marcel, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
  18. Diaconu Cristian, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a

Participare

  1. Terenti Afanasie, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
  2. Ozun Ion, IP Liceul Teoretic „Spiru Haret”, clasa a VII-a

 

FELICITĂRI TUTUROR ȘI SUCCESE MARI!!!

 

 

Lasă un comentariu »

bună seara, lume, hai, hai la trabă…

s-a terminat prima săptămână a Lunarului ,,Leonardo la Chișinău”… o săptămână aproape ca multe altele, doar cu mai multe oprtunități valorificate: lansarea activităților Proiectului la Muzeul de Arte al RM, Concursul ,,Henri Coandă” la Iași, Concursul ,,Prosoft@NT” la Piatra Neamț, România, multe întâlniri, discuții, unele cu morală, altele – de complezență…
suntem în continuare pe urmele lui Leonardo, indiferent unde am fi – la Chișinău, la Cracovia, la Paris, la Vicinet…
noi creăm oportunități, doar atît…
și trăim alături de copii bucuria valorificării acestora…
ne așteaptă o săptămână bogată în evenimente…
urmăriți mâine dimineață ,,Bună dimineața!” pentru a puncta ceea ce ne așteaptă cu Lucia Argint, cu Margareta Simeretchii și Ina Botnari
bună seara, lume…
la treabă…

Lasă un comentariu »

bună seara, lume, hai la treabă…

Lasă un comentariu »

Rezultatele Concursului de Fizica ,,In Memoriam MihaI Marinciuc”, editia a VI-a, 26-27 noiembrie 2016

Rezultatele Concursului de Fizica ,,In Mamoriam MihaI Marinciuc”, editia a VI-a, 26-27 noiembrie 2016

clasa a VI-a
1 Amarfii Ştefan Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 10 10 10 30 I
2 Cernei Andreea Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 9 10 10 29 II
3 Cernatînschi Dan Soroca, LT „Constantin Stere” 6 8 10 24 II
4 Vorona Victor Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 9 6 8.5 23.5 III
5 Celarschi Gheorghe Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 7 5.5 10 22.5 III
6 Rusica Ştefan Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 8 0.5 10 18.5 III
7 Creţu Victor Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 8.5 4 3.5 16 M
8 Pîrău Iulia Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 2 6 7.5 15.5 M
9 Garştea Laurenţiu Chișinău, ”Vasile Vasilache” 5.5 6 3.5 15 M
10 Ploteanu Augustin Chișinău, Liceul Teoretic „Gaudeamus” 3 8 4 15 M
11 Lvovschi Laura Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 6 3 4.5 13.5 M
12 Ifdodi Ana Chișinău,LT „George Călinescu” 4 4.5 4.5 13 M

Clasa a VII-a

1 Saracuța Sandu Chișinău,LT „George Călinescu” 10 10 10 30 I
2 Mocreac Valerian Chișinău, LT „Gaudeamus” 10 6 10 26 II
3 Sprîncean Tiberiu Chișinău, Liceul Teoretic „N. Iorga” 10 10 4 24 II
4 Purice Vladimir Chișinău, LT „Gaudeamus” 10 10 3.5 23.5 III
5 Codreanu Mihaela Chișinău, Liceul Teoretic „N. Iorga” 10 10 3 23 III
6 Dimov Mihaela Chișinău, gimnaziul nr.53 10 10 2.8 22.8 III
7 Căruntu Patrick Chișinău, IPLT „Ștefan cel Mare” 10 10 2.5 22.5 M
8 Radu Vlada Soroca, LT „Constantin Stere” 10 10 2.3 22.3 M
9 Hangan Diana Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 10 10 2 22 M
10 Rață Ovidiu Chișinău, Liceul Teoretic „PRO Succes” 10 8 4 22 M
11 Zăbreanu Andrei Soroca, LT „Constantin Stere” 10 10 2 22 M
12 Pruteanu Alina Liceul Teoretic „Prometeu-Prim” 10 10 2 22 M

Clasa a VIII-a

1 Bajenov Sevastian Chişinău, L.T.”D.Cantemir” 10 5.5 9.5 25 I
2 Lupascu Andrei Soroca, LT „Constantin Stere” 9.2 8 5 22.2 II
3 Suruceanu Valentin Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 8 10 3.5 21.5 II
4 Spinei Mihail Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 8.8 10 1 19.8 III
5 Clichici Nicolae Chișinău, gimnaziul nr.53 5.3 8 4.5 17.8 III
6 Cătărău Laura Chișinău, LT„Gheorghe Asachi” 9.1 2.5 5.5 17.1 III
7 Ucrainciuc Corina Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 9 5.5 2.5 17 M
8 Ranga Andreea Soroca, LT „Constantin Stere” 7.8 2.5 6.5 16.8 M
9 Luca Daniela Chișinău, IPLT „Liviu Deleanu” 6.5 7 1.5 15 M
10 Gatman Robert Soroca, LT „Constantin Stere” 5 5 4 14 M
11 Caciurca Bogdan Chișinău, Liceul Teoretic „Ion Creangă” 8.75 0 4.5 13.25 M
12 Gorgos Ailin Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 1.6 7.5 4 13.1 M

Clasa a IX-a

1 Lavric Mihai Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 10 10 9.5 29.5 I
2 Burov Dumitru Chișinău,LT „George Călinescu” 9.5 9 9.5 28 II
3 Beleuţă Teodor Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 8.5 10 8 26.5 II
4 Verejan Piotr Chișinău, LT „DIMITRIE CANTEMIR” 8.5 9 8 25.5 III
5 Moguș Nina Chișinău, Liceul Teoretic „M.Eliade” 7 9 7.5 23.5 III
6 Scripnic Ivan gimnaziul s.Răcăria, r.Râşcani 9 9 5.5 23.5 III
7 Sidelnicov Dmitrii Chișinău, LT „DIMITRIE CANTEMIR” 9 3 10 22 M
8 Bodnariuc Vlad Chișinău, Liceul Teoretic „Ion Creangă” 9.5 4 7.5 21 M
9 Lopatenco Alexandru Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 7 4 9.5 20.5 M
10 Şarpe Mădălina Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 8.5 4 8 20.5 M
11 Mihailov Teodor Chișinău, LT„Gheorghe Asachi” 8.5 3.5 7.5 19.5 M
12 Zăbreanu Daniel Soroca, LT „Constantin Stere” 6.5 10 2.5 19 M

Clasa a X-a

1 Baerle Victor Chișinău, IPLT ”Principesa Natalia Dadiani” 8 9.2 2.5 19.7 I
2 Şarpe Tudor Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 9 7.1 2.5 18.6 II
3 Sîrbu Alexandra Chișinău, Liceul AȘM 9 3.5 1 13.5 II
4 Moglan Mihai Chișinău, Liceul AȘM 4 4.6 2.5 11.1 III
5 Sireţanu Daniel Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 4 4.5 2.5 11 III
6 Ciumeico Alic Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 10 0.4 0.5 10.9 III
7 Andronic Adrian Chișinău, Liceul AȘM 5 5.7 0 10.7 M
8 Lisnic Marius Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 2 6 1.5 9.5 M
9 Nechita Mihaela Liceul din ROMANIA 2.1 5.4 1.5 9 M
10 Cuza Bogdan Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 0.2 4.8 2.5 7.5 M
11 Grosu Cristiana Chișinău, LCI „ Prometeu-Prim” 1 5 0.5 6.5 M
12 Nicolaişin-Şişciuc David Bălţi. Liceul „Mihail Lomonosov” 0 3.6 2 5.6 M

Clasa a XI-a

1 Don Otilia Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 9.2 3 7 19.2 I
2 Vulpe Andrei Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 9 2.5 7 18.5 II
3 Vişanu Cristian Chișinău, Liceul AȘM 4.1 3.5 6 13.6 II
4 Tontici Sabina Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 2.5 1.5 6 10 III
5 Ţurcanu Iuliana Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 0.8 2 6 8.8 III
6 Graur Gabriel Chișinău, Liceul AȘM 2 2.5 3.5 8 III
7 Rusu Iulian Soroca, LT „Constantin Stere” 4 2 1.5 7.5 M
8 Rusu Olga Chișinău, Liceul AȘM 3.5 2 1 6.5 M
9 Coroi Ştefan Chișinău, Liceul AȘM 1.3 1.5 3 5.8 M
10 Puiu Mădălina Chișinău, LT“Mihail Kogălniceanu” 2.8 2 1 5.8 M
11 Hanganu Marius Chișinău, LT„Gheorghe Asachi” 1.9 2.5 1 5.4 M
12 Calmîş Cristian Chișinău, Liceul Teoretic „N. Iorga” 2.1 1 2 5.1 M
13 Ţăpuc Mihai Ovidiu Liceul din ROMANIA 2.1 2 1 5.1 M

Clasa a XII-a

1 Dimitriu Eugeniu Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 8 8 10 26 I
2 Carabadjac Denis Chișinău, LT „Petru Movilă” 9 8 7 24 II
3 Groiţă Igor Chișinău, Liceul AȘM 3 5 9 17 II
4 Cebotari Nichita Bălţi, Liceul „Mihail Eminescu” 2 6.5 8 16.5 III
5 Rotari David Chișinău, Liceul AȘM 3 7 6 16 III
6 Şotropa Mihai Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 2.5 7.5 4 14 III
7 Terman Adriana Chișinău, LT„Gheorghe Asachi” 4.5 4 2 10.5 M
8 Lari Nicolae Liceul Teoretic ,,Gheorghe Asachi” 1.5 6 0.25 7.75 M
9 Butmalai Dan Chișinău, Liceul AȘM 2 3 2 7 M
10 Rusu Cristian Chișinău, Liceul AȘM 1 5 0.25 6.25 M
11 Cojocaru Valeriu Liceul Teoretic Orizont, filiala Durlești 0.5 0.5 3 4 M
12 Lazar Olga Strășeni, LT ,,Ion Vatamanu” 1 1.5 1.5 4 M

1 Comentariu »

Invitație la Educație

Dragă copile, începînd cu 17 octombrie 2016 Centrul ICAR  vine cu noi oferte, care s-ar putea să fie tocmai ceea de ce ai nevoie.

1. Consiliere la tema de acasă.

Este o ofertă de lucru în grup mic cu elevi de aceiași vărstă, astfel că venind cu o problemă pe care nu ai înțeles-o la clasă să pleci cu mai multe soluții determinate în grupul cu care vei lucra. Profesorul consilier va lucra în grup cu maxim 4 elevi. Te poți înscrie la tel 078076092 pentru una din zilele prezentate mai jos, sîmbătă sau duminică, conform graficului anexat.

Luni: clasa a V-a, 15.30 – 17.00; 17.00 – 18.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of.401.

Sîmbătă: clasa a V-a, 13.00 – 14.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of.401.

Marți: clasa a VI-a, 15.30 – 17.00; 17.00 – 18.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of. 401.

Sîmbătă: clasa a VI-a, 14.30 – 16.00, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of.401.

Miercuri: clasa a VII-a, 15.30 – 17.00; 17.00 – 18.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of.401.

Sîmbătă: clasa a VII-a, 16.00 – 17.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of. 401.

Joi: clasa a VIII-a, 15.30 – 17.00; 17.00 – 18.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of. 401.

Vineri: clasa a IX-a, 15.30 – 17.00; 17.00 – 18.30, oficiul ICAR, strada Pușkin, 22, of. 401.

Sîmbătă, Duminică: 9.00 – 10.30, clasa a X-a;

Sîmbătă, Duminică: 10.30 – 12.00, clasa a XI-a;

Duminică: 12.00 – 13.30, 13.30 – 15.00, clasa a XII-a.

2. Înscrierea o poți face doar în cazul și în limita locurilor disponibile.

3. Tu ai probleme, noi te ajutăm să le rezolvi. Te ajutăm, NU ȚI LE REZOLVĂM. Noi te ajutăm să crezi în forțele proprii, să te convingi că poți…Poate chiar mai mult decît crezi…

Succese!

Administrația ICAR.

P.S. Pentru detalii ne poți contacta în orice zi, limita de disponibilitate: 13.00 – 18.00. Pe curînd!

17398_10153522429110769_8170437331367434425_n

Lasă un comentariu »

Invitație la educație

Stimaţi părinţi!!!
Creşterea şi educarea copilului este o sarcină pe cît de frumoasă pe atît de dificilă, cu multe responsabilităţi şi dificultăţi în satisfacerea corectă a necesităţilor emoţionale şi comportamentale a copilului. Dragostea părintescă nu este suficientă pentru a oferi o educaţie de calitate, deoarece educaţia presupune o dotare informaţională profundă a părinţilor în dezvoltarea psihică,fizică şi emoţională a copilului.Totodată fiecare copil este individual şi necesită o abordare individual.
Vă îndemnăm ca în zilele de sîmbătă în timp ce copii îşi aprofundează cunoştinţele în domeniul matematicei, dvs să beneficiaţi de consultaţiile individuale la psiholog, unde vor fi puse în discuţie şi găsite soluţii la întrebările şi barierile pe care le întîmpinaţi în educaţia copilului.

Vă aştept cu mare drag, Lilia Maximenco.

Lasă un comentariu »

haideți să analizăm și să punem punctele, corect sau nu – timpul să ne judece…

Gata, a trecut…Prima zi, care, de obicei, e cea mai grea…Noi de ce să stricăm ceea ce a devenit normă…

Totuși, pe final de zi, haideți să analizăm și să punem punctele, corect sau nu – timpul să ne judece…

1. ICAR-ul nu face parte din școala obligatorie, e un centru pentru elevii cu INTERES ȘI APTITUDINI PENTRU MATEMATICĂ…Deci, prima concluzie este că aici se înscriu exclusiv elevii care au aceste premize, în lipsa lor sau măcar a uneia din aceste precondiții, implicarea e o povară și pentriu copil, și pentru colegi, și pentru profesor…

2. Programul nu presupune recuperarea a ceva ce nu se reușește la clasă, nu putem pretinde să schimbăm acest lucru de dragul cuiva. Nu putem impune altă regulă decît cea care stă la baza activităților: INTERES SI APTITUDINI PENTRU MATEMATICĂ…

3. ICAR-ul nu este o școală de cartier, nici una de elită nu e, nici una la modă nu este… Profesorii care activează aici, învățătorii și psihologii sunt o echipă care merită încredere. Vin din diferite instituții, sunt oameni respectați și plini de personalitate… Nu încercăm a-i manipula pentru a ajusta ceea ce-și propun să facă la ceea ce credem noi că ar trebui…

4. În anul 2016 activitățile se desfășoară în incinta UST cu care avem contract de colaborare și contract de locațiune. Doar pentru că ne e domiciliul în altă parte a Chișinăului, sau pentru că clasa din instituția de unde venim arata altfel, desigur mai frumos cu concursul nostru, nu putem insista să schimbăm locația, nu e corect…

5. Ne inscriem la ICAR benevol, nimeni, ABSOLUT NIMENI, nu ne poate impune să facem acest lucru… caracterul benevol e vrerea lui dumnezeu, de ce am face noi altfel acest lucru…

Rămînem deschiși pentru colaborare, dar colaborare să fie…

Respectăm opțiunea fiecărui participant, dar nu ne putem conforma cu toate pretențiile… vrem/merităm același respect…

Fiecare din noi are dreptul decizional…Meritam să exercităm acest drept FĂRĂ A PRIVA PE CINEVA DE ACEST DREPT…

Noi optăm pentru excelență, asa e…Sunt sigură că avem aceiași opțiune…

Doamne ajută…

Lasă un comentariu »