altairicar

Just another WordPress.com site

Lista nominală a elevilor invitați la festivitatea de premiere, Lunarul Leonardo la Chișinău, ediția I-a, 2017

Rezultatele concursului de eseuri ,,Leonardo, om al tuturor timpurilor”, ( Gimnaziu)

AE1. Dintiu Cornelia VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 46 I
2. Roşca Diana VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 45 II
3. Ursu Nicoleta VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 41 II
4. Cerneanu Grigore VI-a LT „ Ion Creangă” Pîslaru Svetlana 38 III
5. Marjini Olga VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 35 III
6. Savin Igor VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 22 menţ
7. Darii Ilinca IX-a LT „ Pro Succes” Motricală Liudmila 26 menţ
8. Rodideal Ion VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 29 menţ
9. Negru Iulia VII_a LT „ Dragoş Vodă” Gubina Svetlana 19
10. Drozdov Adelina IX-a LT „ Pro Succes” Motricală Liudmila 18

Rezultatele concursului de eseuri ,,Leonardo, om al tuturor timpurilor”, ( Liceu)

NP participantului Clasa Instituţia Profesor Total puncte Locul
11. Popa Ana- Anastasia X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
12. Costin Mihaela X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
13. Patraşcu Vlada X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
14. Puţintică Valeria XII-a LT „ Principesa N. Dadiani” Pîslaru Svetlana 49 I
15. Hanganu Marcus XI_a LT „ Gh. Asachi” Pîrţac Mariana 40 II
16. Simereţchii Vitalina XI_a LT „ Dragoş Vodă” Simereţchi Margareta 43 II
17. Arhip Nicolae XI-a LT „ Gheorghe Asachi” Pîrţac Mariana 41 II
18. Baidauz Cătălin XI_a LT „ Gheorghe Asachi” Pîrţac Mariana 39 III
19. Laşcu Diana X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 32 menţ
20. Bărlădeanu Victoria XI-a LT „ Dragoş Vodă” Simereţchi Margareta

AMF Rezultatele concursului de comunicări Numerele Fibonaci”, ( Liceu)

Locul I : Chirilov Maxim, clasa a X-a, IPLT ,,Principesa Natalia Dadiani”
LoculII : Mihailov Constantin, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Dudonu Valeria, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Locul III: Repețchi Vanesa, clasa a X-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Trofimov Cristian, clasa a VII-a, LT ,,Gh.Asachi”
Cerneanu Grigore, clasa a VI-a, LT ,,I.Creangă”

CFM Rezultatele concursului ,,Foaie matematică. In memoriam Vasile Suceveanu”, ediția a III-a
CLASA I
Locul I
1. Chilaru Vladimir, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
Locul II
1. Cojocari Andreea, ȘPCI „Prometeu-Junior”
2. Beșelea Paula
Locul III
1. Butarciuc Dragoș, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
2. Botnari Ionela-Mirela, Școala primară nr.82
3. Glavațchi Gheorghe, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
4. Bîzcu Cristian
Mențiune
1. Chetruș Beatrice, IPLT „Mihai Viteazul”

2. Guțu Alexandru
3. Iabanji Adriana, IPLT „Mircea Eliade”
4. Alexei Nicolae
5. Sărătură Lucian, ȘPCI „Prometeu-Junior”
6. Tudosan Felicia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Negrei Bogdan, IPLT „Ginta Latină”
8. Nedelea Alexandrina, LT „Mihail Kogălniceanu”
9. Braga Nicoleta
10. Francu Andeea, IPLT „Ștefan cel Mare”
11. Leahu Bogdan, LT „Ion Creangă”
12. Chirilov Sabrina, IPLT „Ștefan cel Mare”
13. Rusu Daria, IPLT „Ștefan cel Mare”
14. Bercu Daniela, IPLT „Ștefan cel Mare”
15. Dabija David
16. Moșenet Dorin, LT „Academia copiilor”
17. Rusu Delia, IPLT „Ștefan cel Mare”
18. Morari Dumitru, LT „Mihai Eminescu”

CLASA a II-a

Locul I
1. Gurghiș Cătălina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul II
1. Lazarev Loredana, IP Școala Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
2. Tcaciuc Dumitru, LT „I.Costin”
Locul III
1. Lazarev Nicoleta, IP Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
2. Bolgari Sava, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Topală Mariana, ȘPCI „Prometeu-Junior”
Mențiune
1. Ursachi Patricia, LT „Dante Alighieri”
2. Ciorbă Lia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Moraru Alexandra, LT „Gheorghe Asachi”
4. Ursachi Beatrice, LT „Dante Alighieri”
5. Ciorbă Ionuț, LT „Ion Creangă”
6. Grosu Cătălina, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Manole Bogdan, LT „Dante Alighiere”
8. Secrieru Bogdan, ȘPCI „Prometeu-Junior”
9. Bolea Sofia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
10. Dron Ruxanda, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
11. Moglan Deea, IPLT „Hyperion”
12. Formuzati Renata, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
13. Șofranschi Sofia, LT „Dante Alighieri”
14. Moțpan Liviu
15. Angheluță Damian, ȘPCI „Prometeu-Junior”
16. Axentiev Maria, IPLT „Mihai Viteazul”
17. Bîtcă Emilia, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
18. Cherdevară Dragoș, Școala primară „Antonin Ursu”

19. Guțu Ana-Maria, Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu Pas”
20. Palade Luca, LT „Gheorghe Asachi”
21. Toma Maxim, IPLT „Onisifor Ghibu”
22. Șendrea Roberto, LT „Iulia Hasdeu”
23. Tanase Andrei, IPLT „Mihai Viteazul”

CLASA a III-a
Locul I
1. Lungu Alexandru, Școala Primară nr.83 „Grigore Vieru”
Locul II
1. Snegur-Madan Mihai, LT „Dante AlighierI”
2. Alexei Mădălina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Banaga Ovidiu, ȘPCI „Prometeu-Junior”
2. Siviroveanu Alexandru, IPLT „Mihai Viteazul”
3. Barbuța Robert, LT „Miquel de Cervantes Saavedra”
4. Roșca Victoria, IPLT „Mihai Viteazul”
Menţiune

1. Strelciuc Dorin, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Ciobanu Alexandra, LT „Orizont”
3. Cosoi Ioan, ȘPCI „Prometeu-Junior”
4. Darii Amelia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
5. Slobodaniuc Vlad, LTPA „Mihail Berezovschi”
6. Mardari Matei-Andrei, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Kleinknecht Dorin, IPLT „Mihai Viteazul”
8. Russu Dariana, LT „Orizont”
9. Beleuță Amelia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
10. Cerlat Marius, IP Școala Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
11. Rotaru Dumitru, IPLT „Mihai Viteazul”
12. Grigorean Cătălin, IPLT „Mihai Viteazul”
13. Garștea Irina, IPLT „Mihai Viteazul”
14. Scutelnic Vitalina, IPLT „Mihai Viteazul”
15. Gherța Grigore, LT „Mihail Sadoveanu”
16. Blănuță Bianca, IPLT „Liviu Deleanu”
17. Codreanu Ștefan, IPLT „Mihai Viteazul”
18. Secrii Anastasia, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a IV-a
Locul I
1. Mogoreanu Crina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul II

1. Diaconu Ruxanda, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Russu Dumitru, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Nedelea Călin, LT „Mihail Kogălniceanu”
2. Bădărău Roland, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Budeci Laura, ȘPCI „Prometeu-Junior”
Mențiune
1. Filat Bianca, IPLT „Ștefan cel Mare”
2. Vîlcu-Bajurean Andrei, LT „Ion Creangă”
3. Croitoru Artemie, IPLT „Mihai Viteazul”
4. Borș Constantin, ȘPCI „Prometeu-Junior”
5. Codreanu Daniel, IPLT „Mihai Viteazul”
6. Arion Felicia, IPLT „Mihai Viteazul”
7. Berzan Alexandru, IPLT „Mihai Viteazul”
8. Barbaroș David, ȘPCI „Prometeu-Junior”
9. Eriomenco Marius, Școala primară nr.83 „Grigore Vieru”
10. Gheorghiță Elena, LT „Ion Creangă”
11. Lavric Patricia, IPLT „Mihai Viteazul”
12. Iasinschi Andreea, IPLT „Ștefan cel Mare”
13. Chetruș Casandra, IPLT „Mihai Viteazul”
14. Calancea Leonardo, ȘPCI „Prometeu-Junior”
15. Balan Ionela, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a V-a
Locul I
1. Degteari Timur, LT „Dimitrie Cantemir”
Locul II
1. Boldurescu Alexandru, LT „Mihail Kogălniceanu”
2. Jechiu Leonard
3. Eșanu Mihail, LT „Orizont”
Locul III
1. Efros Bogdan, LCI „Prometeu-Prim”
2. Beznic Dan, IPLT „Mircea Eliade”
3. Nicula Rebeca, IPLT „Mihai Viteazul”
4. Darii Paula, LT „Orizont”
Menţiune
1. Barbu Taisia, Liceul „Litterarum”
2. Ostrov Alina, LT „Orizont”
3. Florea David, LT „Dante Alighieri”
4. Baerle Adrian, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
5. Cojocari Cosmin, LT ,, Dante Alighieri”
6. Seicaș Arina, IPLT „Mihai Viteazul”
7. Stîncă Alex

CLASA a VI-a
Locul I
1. Izbaș Ana-Maria, LT „Gheorghe Asachi”
2. Calac Arina, IPLT „Mircea Eliade”
3. Vorona Victor, LT „Mihail Kogălniceanu”
4. Vlas Arsenie, IPLT „Mircea Eliade”
5. Barburoș Maria, LT „Nicolae Iorga”
6. Munteanu Mirela, LT „Nicolae Iorga”
7. Botezat Cătălin, LT „Orizont”
8. Paiu Victor, LT „Prometeu-Prim”

Locul II
1. Ploteanu Augustin
2. Țurcan Cristian, LT „Gheorghe Asachi”
Locul III
1. Bujor Alexandru, IPLT „Mircea Eliade”
2. Rusica Ștefan, LCI „Prometeu-Prim”
3. Cerneanu Grigore, LT „Ion Creangă”
4. Veveriță Ion
5. Ozun Ion, IPLT „Spiru Haret”
Menţiune
1. Rotari Adriana, LT „Nicolae Iorga”
2. Aluchi Nicoleta, IPLT „Mircea Eliade”
3. Bahov Dragoș, LT „Nicolae Iorga”
4. Goian Mădălina, IPLT „Mircea Eliade”
5. Ghedeon Mihaela, IPLT „Traian”
6. Bahov Viorica, LT „Nicolae Iorga”
7. Luca Victor, LT „Ion Creangă”
8. Andrei Alexandru, IPLT „Mircea Eliade”
9. Miricinschi Gabriel, LT „Ion Creangă”

CLASA a VII-a
Locul I
1. Griza Mădălina, IPLT „Mircea Eliade”
2. Mehryar-Rad Roxana, LT „Prometeu-Prim”
3. Purice Victor, LT „Gaudeamus”
Locul II
1. Botnari Daniel, LT „Gaudeamus”
2. Ghereg Nichita, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42
2. Tropin Cătălin, IPLT „Mircea Eliade”
Menţiune
1. Mocreac Valerian, LT „Gaudeamus”
2. Diaconu Cristian, IPLT „Mihai Viteazul”
3. Patlatîi Adelina, LT „Ion Creangă”
4. Țurcan Dan, LT „Ion Creangă”

CLASA a VIII-a
Locul I
1. Pascaru Adelin, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Mîrza Cristina, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
Locul II
1. Zmeu Mihai, IPLT „Alexandru cel Bun”
2. Stici Pavel, IPLT „Ștefan cel Mare”
Locul III
1. Caisîn Ivan, LT „Orizont”
2. Gorgos Ailin, LCI „Prometeu-Prim”
3. Țoncu Olimpiada, LT Sireț

Menţiune
1. Melnic Anastasia, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
2. Casian Oxana, IPLT „Mircea Eliade”
3. Erhan Dorin, LT „Ion Creangă”
4. Cicala Anastasia, LT „Ion Creangă”
5. Terenti Mihai, LT „Mihai Eminescu”
6. Calcăi Andreea, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a IX-a
Locul I
1. Babin Claudiu, IPLT „Mircea Eliade”
Locul II
1. Moraru Felicia, LT „Orizont”
Locul III
1. Rarenco Andrei, IPLT „Mircea Eliade”
2. Beleuță Teodor, LT „Prometeu-Prim”
Menţiune
1. Bezrucico Anastasia, LT „Mihai Eminescu”
2. Zota Victor, LTPA „Mihail Berezovschi”
3. Guțu Anastasia, IPLT „Ștefan cel Mare”
4. Daguța Victoria, IPLT „Ștefan cel Mare”
5. Cojușneanu Daniela, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a X-a
Locul II
1. Belevțova Anastasia, LT „Mihail Sadoveanu”
Locul III
1. Chirilov Maxim, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”

CLASA a XI-a
Locul II
1. Ignatov Ecaterina, IPLT „Mircea Eliade”
Locul III
1. Țîju Camelia, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
Menţiune
1. Rusu Grigore, LT „Ion Creangă”
2. Dubceac Andrian, LTPA „Mihail Berezovschi”

Rezultatele Concursului ,,Henri Coandă”, Iași, România
Locul I
1. Nedelea Călin, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a IV-a
2. Cerneanu Grigore, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, clasa a VI-a
Locul II
1. Vorona Victor, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VI-a
Locul III
1. Diaconu Ruxanda, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
2. Bezniuc Dan, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
3. Botnari Daniel, Liceul Teoretic „Gaudeamus”, clasa a VII-a
Mențiuni
1. Filat Bianca, IP Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare”, clasa a IV-a
2. Mogorean Crina, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
3. Bahov Dragoș, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
4. Izbaș Ana-Maria, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, clasa a VI
5. Florea David, Liceul Teoretic „Dante Alighiere”, clasa a V-a
6. Barbu Taisia, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
7. Babuc Constantin, Liceul Teoretic „George Meniuc”, clasa a V-a
8. Grecu Erica, IP Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, clasa a V-a
9. Bahov Viorica, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
10. Popov Bianca, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
11. Bodrug Adrian, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
12. Pavel Radu, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
13. Stîncă Alexandru, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
14. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42, clasa a VII-a
15. Frija Marius, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
16. Ghereg Nichita, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
17. Telescu Marcel, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
18. Diaconu Cristian, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
Participare
1. Terenti Afanasie, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
2. Ozun Ion, IP Liceul Teoretic „Spiru Haret”, clasa a VII-a

Rezultatele atelierului de pictură
I : 1. Beschieri Iulia
2. Cerneanu Grigore
II: 3. Moroz Natalia
4. Șaitan Diana
5. Bumbu Mihaela
6. Șușu Victor
7. Rusu Ina
8. Bujor Alexandru
9. Stati Mădălina-Laura
10. Șehovțova Anastasia

Sesiunea de comunicări ,,Pe urmele lui Leonardo”

Cristina Braga, clasa a X-a, LT ”Elimul Nou” – 95 p. (locul I)
Marin Culea, clasa a VI-a, LT ” Gh. Aachi”- 100 p. (locul I)
Peev Iana, clasa a X-a, LT ”Elimul Nou” – 93 p. (locul II)
Caramalac Maura, cl. a IX-a, LT ”Prometeu-Prim” – 80 p. (locul III)

Sesiunea de comunicări :

1. Locul I, diplomă și medalie de aur : Chirilov Maxim, clasa a X-a, IPLT ,,Principesa
Natalia Dadiani”
Locul II, diplomă și medalie de argint : Mihailov Constantin, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Dudonu Valeria, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Locul III, diplomă și medalie de bronz: Repețchi Vanesa, clasa a X-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Trofimov Cristian, clasa a VII-a, LT ,,Gh.Asachi”
Cerneanu Grigore, clasa a VI-a, LT ,,I.Creangă”

Lasă un comentariu »

Unde ești, noi te așteptăm…

Ești dinamic, pozitiv, energic, creativ, ești sociabil, responsabil, poți lucra în echipă…
Ești cu imaginație, îți place să lucrezi cu copiii cu personalitate, accepți provocările și ai curaj să le înfrunți…
Ești deschis pentru schimbare, monotonia nu-i ceea ce te satisface, te concentrezi pe soluții mai mult decât pe problemă…
Ești un optimist incurabil și nu te obosește acest lucru…
Dacă răspunsul tău în mare parte este ,,Da!” ești cu noi, ești ca noi, sigur poți face parte din lumea noastră pe nume ICAR…
Avem nevoie de tine, oriunde ai fi, nu uita asta…
5 iunie 2017 este ziua când la ICAR demarează un nou proiect educațional…

Dacă vrei să te implici, dacă vrei să faci parte din echipa noastră, dacă vrei să crești personal și profesional, dacă crezi că lucrul cu elevii dotați contribuie la evoluția ta – expediază CV și o scrisoare de motivație la adresa caoicar17@gmail.com, indiferent dacă ești student, profesor, animator, elev…
Fii sigur, ești așteptat…16831831_10212559529208449_5015733698895281554_n

Lasă un comentariu »

Nou, interesant, motivant…

Lasă un comentariu »

Editia a XXIV-a, TURNAMENTELE DE PASTE…9 APRILIE 2017

Lasă un comentariu »

Lunarul ,,Leonardo la Chișinău” pe sfârșite, cel puțin ediția I, 2017…

Stimați colegi, profesori ICARieni, părinți, elevi, bună ziua.

Reiterez aspectele care sunt foarte importante pentru perioada premergătoare premierii elevilor cu performanță la Lunarul ,,Leonardo la Chișinău”.
1. Am avut 1622 de elevi participanți.
2. Au fost antrenați 75 de profesori, 15 Parteneri: Asociația Obștească ,,ICAR”,
Muzeul de Arte al Moldovei, Universitatea de Stat din Tiraspol, Compania Teleradio Moldova, BM ,,B.P.Hasdeu”, LT ,,Elimul Nou”, ,,Waldorf”, LTPR ,,M.Marinciuc”, ,,Academician C.Sibirschi”, IPȘPG ,,Ilie Fulga”, Gas Natural Fenosa Moldova, Victoriabank Moldova, Association Française pour les Enfants Précoces, Franța, Ambasada Republicii Moldova la Paris, Franța, Societatea Matematicienilor din Republica Moldova
3. Au fost identificați 252 de elevi premianți.
4. Premierea va fi la data de 13 aprilie 2017, ora 15.00, Biblioteca Națională a
Republicii Moldova, Strada 31 August 1989 78A, Chișinău 2012, Moldova, vizavi de Teatrul Republican de Păpuși ,,Licurici”.
5. Rugăm să transmiteți invitația la premiere fiecărui copil.

Lista nominală a elevilor invitați la festivitatea de premiere, Lunarul Leonardo la Chișinău, ediția I-a, 2017

Rezultatele concursului de eseuri ,,Leonardo, om al tuturor timpurilor”, ( Gimnaziu)

AE1. Dintiu Cornelia VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 46 I
2. Roşca Diana VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 45 II
3. Ursu Nicoleta VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 41 II
4. Cerneanu Grigore VI-a LT „ Ion Creangă” Pîslaru Svetlana 38 III
5. Marjini Olga VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 35 III
6. Savin Igor VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 22 menţ
7. Darii Ilinca IX-a LT „ Pro Succes” Motricală Liudmila 26 menţ
8. Rodideal Ion VII_a LT „ Dragoş Vodă” Savin Natalia 29 menţ
9. Negru Iulia VII_a LT „ Dragoş Vodă” Gubina Svetlana 19
10. Drozdov Adelina IX-a LT „ Pro Succes” Motricală Liudmila 18

Rezultatele concursului de eseuri ,,Leonardo, om al tuturor timpurilor”, ( Liceu)

NP participantului Clasa Instituţia Profesor Total puncte Locul
11. Popa Ana- Anastasia X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
12. Costin Mihaela X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
13. Patraşcu Vlada X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 49 I
14. Puţintică Valeria XII-a LT „ Principesa N. Dadiani” Pîslaru Svetlana 49 I
15. Hanganu Marcus XI_a LT „ Gh. Asachi” Pîrţac Mariana 40 II
16. Simereţchii Vitalina XI_a LT „ Dragoş Vodă” Simereţchi Margareta 43 II
17. Arhip Nicolae XI-a LT „ Gheorghe Asachi” Pîrţac Mariana 41 II
18. Baidauz Cătălin XI_a LT „ Gheorghe Asachi” Pîrţac Mariana 39 III
19. Laşcu Diana X_a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 32 menţ
20. Bărlădeanu Victoria XI-a LT „ Dragoş Vodă” Simereţchi Margareta 33 menţ
21. Popescu Cristian X-a LT „ Dragoş Vodă” Lisnic Diana 23 mentiune

AMF Rezultatele concursului de comunicări Numerele Fibonaci”, ( Liceu)

Locul I : Chirilov Maxim, clasa a X-a, IPLT ,,Principesa Natalia Dadiani”
LoculII : Mihailov Constantin, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Dudonu Valeria, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Locul III: Repețchi Vanesa, clasa a X-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Trofimov Cristian, clasa a VII-a, LT ,,Gh.Asachi”
Cerneanu Grigore, clasa a VI-a, LT ,,I.Creangă”

CFM Rezultatele concursului ,,Foaie matematică. In memoriam Vasile Suceveanu”, ediția a III-a
CLASA I
Locul I
1. Chilaru Vladimir, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
Locul II
1. Cojocari Andreea, ȘPCI „Prometeu-Junior”
2. Beșelea Paula
Locul III
1. Butarciuc Dragoș, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
2. Botnari Ionela-Mirela, Școala primară nr.82
3. Glavațchi Gheorghe, Instituția Publică Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu pas”
4. Bîzcu Cristian
Mențiune
1. Chetruș Beatris, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Guțu Alexandru
3. Iabanji Adriana, IPLT „Mircea Eliade”
4. Alexei Nicolae
5. Sărătură Lucian, ȘPCI „Prometeu-Junior”
6. Tudosan Felicia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Negrei Bogdan, IPLT „Ginta Latină”
8. Nedelea Alexandrina, LT „Mihail Kogălniceanu”
9. Braga Nicoleta
10. Francu Andeea, IPLT „Ștefan cel Mare”
11. Leahu Bogdan, LT „Ion Creangă”
12. Chirilov Sabrina, IPLT „Ștefan cel Mare”
13. Rusu Daria, IPLT „Ștefan cel Mare”
14. Bercu Daniela, IPLT „Ștefan cel Mare”
15. Dabija David
16. Moșenet Dorin, LT „Academia copiilor”
17. Rusu Delia, IPLT „Ștefan cel Mare”
18. Morari Dumitru, LT „Mihai Eminescu”

CLASA a II-a
Locul I
1. Gurghiș Cătălina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul II
1. Lazarev Loredana, IP Școala Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
2. Tcaciuc Dumitru, LT „I.Costin”
Locul III
1. Lazarev Nicoleta, IP Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
2. Bolgari Sava, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Topală Mariana, ȘPCI „Prometeu-Junior”
Mențiune
1. Ursachi Patricia, LT „Dante Alighieri”
2. Ciorbă Lia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Moraru Alexandra, LT „Gheorghe Asachi”
4. Ursachi Beatrice, LT „Dante Alighieri”
5. Ciorbă Ionuț, LT „Ion Creangă”
6. Grosu Cătălina, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Manole Bogdan, LT „Dante Alighiere”
8. Secrieru Bogdan, ȘPCI „Prometeu-Junior”
9. Bolea Sofia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
10. Dron Ruxanda, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
11. Moglan Deea, IPLT „Hyperion”
12. Formuzati Renata, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
13. Șofranschi Sofia, LT „Dante Alighieri”
14. Moțpan Liviu
15. Angheluță Damian, ȘPCI „Prometeu-Junior”
16. Axentiev Maria, IPLT „Mihai Viteazul”
17. Bîtcă Emilia, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
18. Cherdevară Dragoș, Școala primară „Antonin Ursu”
19. Guțu Ana-Maria, Școala Primară-Grădiniță nr.152 „Pas cu Pas”
20. Palade Luca, LT „Gheorghe Asachi”
21. Toma Maxim, IPLT „Onisifor Ghibu”
22. Șendrea Roberto, LT „Iulia Hasdeu”
23. Tanase Andrei, IPLT „Mihai Viteazul”

CLASA a III-a
Locul I
1. Lungu Alexandru, Școala Primară nr.83 „Grigore Vieru”
Locul II
1. Snegur-Madan Mihai, LT „Dante AlighierI”
2. Alexei Mădălina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Banaga Ovidiu, ȘPCI „Prometeu-Junior”
2. Siviroveanu Alexandru, IPLT „Mihai Viteazul”
3. Barbuța Robert, LT „Miquel de Cervantes Saavedra”
4. Roșca Victoria, IPLT „Mihai Viteazul”
Menţiune
1. Strelciuc Dorin, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Ciobanu Alexandra, LT „Orizont”
3. Cosoi Ioan, ȘPCI „Prometeu-Junior”
4. Darii Amelia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
5. Slobodaniuc Vlad, LTPA „Mihail Berezovschi”
6. Mardari Matei-Andrei, ȘPCI „Prometeu-Junior”
7. Kleinknecht Dorin, IPLT „Mihai Viteazul”
8. Russu Dariana, LT „Orizont”
9. Beleuță Amelia, ȘPCI „Prometeu-Junior”
10. Cerlat Marius, IP Școala Primară-Grădiniță „Ilie Fulga”
11. Rotaru Dumitru, IPLT „Mihai Viteazul”
12. Grigorean Cătălin, IPLT „Mihai Viteazul”
13. Garștea Irina, IPLT „Mihai Viteazul”
14. Scutelnic Vitalina, IPLT „Mihai Viteazul”
15. Gherța Grigore, LT „Mihail Sadoveanu”
16. Blănuță Bianca, IPLT „Liviu Deleanu”
17. Codreanu Ștefan, IPLT „Mihai Viteazul”
18. Secrii Anastasia, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a IV-a
Locul I
1. Mogoreanu Crina, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul II
1. Diaconu Ruxanda, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Russu Dumitru, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Nedelea Călin, LT „Mihail Kogălniceanu”
2. Bădărău Roland, ȘPCI „Prometeu-Junior”
3. Budeci Laura, ȘPCI „Prometeu-Junior”
Mențiune
1. Filat Bianca, IPLT „Ștefan cel Mare”
2. Vîlcu-Bajurean Andrei, LT „Ion Creangă”
3. Croitoru Artemie, IPLT „Mihai Viteazul”
4. Borș Constantin, ȘPCI „Prometeu-Junior”
5. Codreanu Daniel, IPLT „Mihai Viteazul”
6. Arion Felicia, IPLT „Mihai Viteazul”
7. Berzan Alexandru, IPLT „Mihai Viteazul”
8. Barbaroș David, ȘPCI „Prometeu-Junior”
9. Eriomenco Marius, Școala primară nr.83 „Grigore Vieru”
10. Gheorghiță Elena, LT „Ion Creangă”
11. Lavric Patricia, IPLT „Mihai Viteazul”
12. Iasinschi Andreea, IPLT „Ștefan cel Mare”
13. Chetruș Casandra, IPLT „Mihai Viteazul”
14. Calancea Leonardo, ȘPCI „Prometeu-Junior”
15. Balan Ionela, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a V-a
Locul I
1. Degteari Timur, LT „Dimitrie Cantemir”
Locul II
1. Boldurescu Alexandru, LT „Mihail Kogălniceanu”
2. Jechiu Leonard
3. Eșanu Mihail, LT „Orizont”
Locul III
1. Efros Bogdan, LCI „Prometeu-Prim”
2. Beznic Dan, IPLT „Mircea Eliade”
3. Nicula Rebeca, IPLT „Mihai Viteazul”
4. Darii Paula, LT „Orizont”
Menţiune
1. Barbu Taisia, Liceul „Litterarum”
2. Ostrov Alina, LT „Orizont”
3. Florea David, LT „Dante Alighieri”
4. Baerle Adrian, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
5. Cojocari Cosmin, LT ,, Dante Alighieri”
6. Seicaș Arina, IPLT „Mihai Viteazul”
7. Stîncă Alex

CLASA a VI-a
Locul I
1. Izbaș Ana-Maria, LT „Gheorghe Asachi”
2. Calac Arina, IPLT „Mircea Eliade”
3. Vorona Victor, LT „Mihail Kogălniceanu”
4. Vlas Arsenie, IPLT „Mircea Eliade”
5. Barburoș Maria, LT „Nicolae Iorga”
6. Munteanu Mirela, LT „Nicolae Iorga”
7. Botezat Cătălin, LT „Orizont”
8. Paiu Victor, LT „Prometeu-Prim”

Locul II
1. Ploteanu Augustin
2. Țurcan Cristian, LT „Gheorghe Asachi”
Locul III
1. Bujor Alexandru, IPLT „Mircea Eliade”
2. Rusica Ștefan, LCI „Prometeu-Prim”
3. Cerneanu Grigore, LT „Ion Creangă”
4. Veveriță Ion
5. Ozun Ion, IPLT „Spiru Haret”
Menţiune
1. Rotari Adriana, LT „Nicolae Iorga”
2. Aluchi Nicoleta, IPLT „Mircea Eliade”
3. Bahov Dragoș, LT „Nicolae Iorga”
4. Goian Mădălina, IPLT „Mircea Eliade”
5. Ghedeon Mihaela, IPLT „Traian”
6. Bahov Viorica, LT „Nicolae Iorga”
7. Luca Victor, LT „Ion Creangă”
8. Andrei Alexandru, IPLT „Mircea Eliade”
9. Miricinschi Gabriel, LT „Ion Creangă”

CLASA a VII-a
Locul I
1. Griza Mădălina, IPLT „Mircea Eliade”
2. Mehryar-Rad Roxana, LT „Prometeu-Prim”
3. Purice Victor, LT „Gaudeamus”
Locul II
1. Botnari Daniel, LT „Gaudeamus”
2. Ghereg Nichita, IPLT „Mihai Viteazul”
Locul III
1. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42
2. Tropin Cătălin, IPLT „Mircea Eliade”
Menţiune
1. Mocreac Valerian, LT „Gaudeamus”
2. Diaconu Cristian, IPLT „Mihai Viteazul”
3. Patlatîi Adelina, LT „Ion Creangă”
4. Țurcan Dan, LT „Ion Creangă”

CLASA a VIII-a
Locul I
1. Pascaru Adelin, IPLT „Mihai Viteazul”
2. Mîrza Cristina, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
Locul II
1. Zmeu Mihai, IPLT „Alexandru cel Bun”
2. Stici Pavel, IPLT „Ștefan cel Mare”
Locul III
1. Caisîn Ivan, LT „Orizont”
2. Gorgos Ailin, LCI „Prometeu-Prim”
3. Țoncu Olimpiada, LT Sireț

Menţiune
1. Melnic Anastasia, IPLT „Alexandru Ioan Cuza”
2. Casian Oxana, IPLT „Mircea Eliade”
3. Erhan Dorin, LT „Ion Creangă”
4. Cicala Anastasia, LT „Ion Creangă”
5. Terenti Mihai, LT „Mihai Eminescu”
6. Calcăi Andreea, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a IX-a
Locul I
1. Babin Claudiu, IPLT „Mircea Eliade”
Locul II
1. Moraru Felicia, LT „Orizont”
Locul III
1. Rarenco Andrei, IPLT „Mircea Eliade”
2. Beleuță Teodor, LT „Prometeu-Prim”
Menţiune
1. Bezrucico Anastasia, LT „Mihai Eminescu”
2. Zota Victor, LTPA „Mihail Berezovschi”
3. Guțu Anastasia, IPLT „Ștefan cel Mare”
4. Daguța Victoria, IPLT „Ștefan cel Mare”
5. Cojușneanu Daniela, IPLT „Ștefan cel Mare”

CLASA a X-a
Locul II
1. Belevțova Anastasia, LT „Mihail Sadoveanu”
Locul III
1. Chirilov Maxim, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”

CLASA a XI-a
Locul II
1. Ignatov Ecaterina, IPLT „Mircea Eliade”
Locul III
1. Țîju Camelia, IPLT „Principesa Natalia Dadiani”
Menţiune
1. Rusu Grigore, LT „Ion Creangă”
2. Dubceac Andrian, LTPA „Mihail Berezovschi”

Rezultatele Concursului ,,Henri Coandă”, Iași, România
Locul I
1. Nedelea Călin, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a IV-a
2. Cerneanu Grigore, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, clasa a VI-a
Locul II
1. Vorona Victor, Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu”, clasa a VI-a
Locul III
1. Diaconu Ruxanda, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
2. Bezniuc Dan, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
3. Botnari Daniel, Liceul Teoretic „Gaudeamus”, clasa a VII-a
Mențiuni
1. Filat Bianca, IP Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare”, clasa a IV-a
2. Mogorean Crina, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a IV-a
3. Bahov Dragoș, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
4. Izbaș Ana-Maria, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, clasa a VI
5. Florea David, Liceul Teoretic „Dante Alighiere”, clasa a V-a
6. Barbu Taisia, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
7. Babuc Constantin, Liceul Teoretic „George Meniuc”, clasa a V-a
8. Grecu Erica, IP Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, clasa a V-a
9. Bahov Viorica, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, clasa a VI-a
10. Popov Bianca, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
11. Bodrug Adrian, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
12. Pavel Radu, IP Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, clasa a V-a
13. Stîncă Alexandru, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
14. Ursu Valeriu, Gimnaziul nr.42, clasa a VII-a
15. Frija Marius, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
16. Ghereg Nichita, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
17. Telescu Marcel, Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”, clasa a VII-a
18. Diaconu Cristian, IP Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, clasa a VII-a
Participare
1. Terenti Afanasie, IÎ Liceul „Litterarum”, clasa a V-a
2. Ozun Ion, IP Liceul Teoretic „Spiru Haret”, clasa a VII-a

Rezultatele atelierului de pictură
I : 1. Beschieri Iulia
2. Cerneanu Grigore
II: 3. Moroz Natalia
4. Șaitan Diana
5. Bumbu Mihaela
6. Șușu Victor
7. Rusu Ina
8. Bujor Alexandru
9. Stati Mădălina-Laura
10. Șehovțova Anastasia

Sesiunea de comunicări ,,Pe urmele lui Leonardo”

Cristina Braga, clasa a X-a, LT ”Elimul Nou” – 95 p. (locul I)
Marin Culea, clasa a VI-a, LT ” Gh. Aachi”- 100 p. (locul I)
Peev Iana, clasa a X-a, LT ”Elimul Nou” – 93 p. (locul II)
Caramalac Maura, cl. a IX-a, LT ”Prometeu-Prim” – 80 p. (locul III)

Sesiunea de comunicări :

1. Locul I, diplomă și medalie de aur : Chirilov Maxim, clasa a X-a, IPLT ,,Principesa
Natalia Dadiani”
Locul II, diplomă și medalie de argint : Mihailov Constantin, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Dudonu Valeria, clasa a XI-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Locul III, diplomă și medalie de bronz: Repețchi Vanesa, clasa a X-a, LT ,,Academician Constantin Sibirschi”
Trofimov Cristian, clasa a VII-a, LT ,,Gh.Asachi”
Cerneanu Grigore, clasa a VI-a, LT ,,I.Creangă”

Lista profesorilor, partenerilor implicați în realizarea Lunarului Leonardo la Chișinău, ediția I, 2017
Vă așteptăm la festivitatea de premiere…

1. Donțu Daniela
2. Rusu Elena
3. Popovici-Bujor Violeta
4. Pribega Tatiana
5. Bouroș Elena
6. Sali Larisa
7. Botnari Ina
8. Botnari-Cioban Stela
9. Botnari Ion
10. Miricinschi Maria
11. Miricinschi Ion
12. Gînga Valeriu
13. Dabija Irina
14. Bunduchi Gheorghe
15. Bunduchi Alexandra
16. Moloșniuc Aliona
17. Railean Zinaida
18. Mînzărari Nina
19. Popa Larisa
20. Paireli Aurica
21. Țobor Nina
22. Îzmană Nina
23. Timotin Adriana
24. Groza Aurica
25. Mînzat Aurelia
26. Samson-Ciuntu Violeta
27. Iarmenco Maria
28. Cojocari Nina
29. Țăruș Sanda
30. Prodan Gutiera
31. Fișer Tatiana
32. Motrescu Ludmila
33. Boaghi Veronica
34. Șehovțova Rodica
35. Bogdan Galina
36. Argint-Căldare Lucia
37. Pila Victoria
38. Stratan Eugenia
39. Buruiană Maria
40. Simerețchii Margareta
41. Pîrțac Mariana
42. Fortuna Lidia
43. Botoșan Valeria
44. Macari Pavel
45. Moga Ecaterina
46. Vasilenco Tatiana
47. Lachi Nicolae
48. Banu Alina
49. Marandiuc Magdalena
50. Postica Lucia
51. Bolocan Viorica

Lasă un comentariu »

INVITAȚIE LA EDUCAȚIE…

ICARienii juniori – elevi – , părinți, profesori

interesați pot lua cunoștință de conținutul revistelor Gazeta matematică, nr. 61, ianuarie 2017, 62, februarie 2017, 63, martie 2017, 64, aprilie 2017…Revista de cultură matematică pentru învățămîntul primar vă așteaptă… Reiterez invitația de a vă delecta cu problemele din Kvant și Kvantik… nu văd impedimente care ar fi determinante indiferenței… Vă așteptăm… Fiți curioși, cutezați …

Lasă un comentariu »